Трябва да си признаем, ние разбрахме за Фондация Animal Hope, чрез тяхно рекламно съобщение в социалната мрежа.
Фондацията обаче, дори и доскоро непозната за нас, има вече изградена схема на работа и здрава структура, чрез
която се опитва да помогне за намаляването броя на безстопанствените животни, тяхното лечение и намирането на нов дом за тях.
Ние искрено се радваме на тази инициатива, защото у нас, където сякаш приоритет е собственото оцеляване, грижата за безстопанствените животни, чийто брой всекидневно се увеличава, винаги остава настрана.
Фондация Animal Hope Bulgaria работи на доброволни начала, а хората обвързани с дейностите на фондацията отделят от личното си свободно време за каузата, на която са се посветили. Техният стремеж е да намалят до минимум безпризорните и болни животни по улиците, като тяхната дейност включва кастрация, ваксинация, лечение и намирането на домове на изоставените животни.
Намаляването на популацията на безпризорните животни е важна цел, като кастрацията е единствения хуманен метод за това, твърдят от Фондацията. Те провеждат масивни кампании за кастрация поне два пъти в годината.
Вероятно натовареното ежедневие ни прави слепи за тежкия живот на безстопанствените животни, но факт е, че голяма част от обществото има негативна и дори агресивна нагласа към тях. Истината е, че все по-големия брой на изоставени животни е реален проблем, породен от невъзможността на общинските приюти да се справят с тази трудност и не на последно място човешката нехайност и коравосърдечност.
В момента Фондацията провежда кампания за набиране на доброволци, които да помогнат за популяризирането на тяхната кауза главно онлайн. Фондацията се стреми да построи своя адекватна, стилна и професионално изградена идентичност. Тяхната онлайн платформа се разработва на три езика – български, английски и немски. Animal Hope Bulgaria търси желаещи да помогнат в ролята си на преводачи, графични дизайнери и фотографи, както и желаещи да разпространяват идеята в онлайн и медийното пространство.
Вижте нашия разговор с доброволците от Фондация Animal Hope Bulgaria, за да разберете повече за тяхната инициатива и позиция.
——————————————————————————————————————————————————————————-
1. Вашата кауза и подход са една хуманна, но и много трудоемка инициатива. От кога съществува Фондация Animal Hope Bulgaria?
Animal Hope съществува от 2011г. – тогава се сблъскахме с ужасяващата действителност и изкривените представи за помощ. На самотно поле край гр. Пловдив открихме над 50 навързани кучета, живеещи в глад и мизерия, оставени там от човек, който се е надявал, че по този начин ги спасява. Започнахме с едничката цел да дадем истинско спасение за тези изстрадали душички и да ги измъкнем от „кучешкия концлагер“, както остана известно това място. Сега дейността продължава да се разширява, съставът ни да се обогатява, но целта е същата – да дадем истински шанс на българските бездомничета да бъдат щастливи и обичани.
2. Колко доброволци са обвързани с дейностите на Фондацията към момента?
Броят на доброволците постоянно варира – екипът, който стой зад името Animal Hope, се състои от дузина активни членове, които обаче се радват на подкрепата и помощта на още десетки дарители, приемни домове, преводачи и като цяло хора, които в даден момент се оказват ключови за съдбата на някое бездомниче – понякога с транспорт, друг път с местенце, където да бъдат подслонени, с финансови средства и материални дарения и други.
3. Досега сте създали две убежища за животни – едно за кучета и едно за котки. Разкажете повече за убежищата, те са постоянен или временен дом за животните?
Спасителният център за кучета е мястото, където се намират повечето поети от нас животни. За нас е важно всяко животно да получи внимание и адекватни грижи според потребностите си, затова се стараем да не надвишаваме определен капацитет за сметка на качеството на отглеждането на животните. В момента изграждаме нашата втора Котешка Къща, която съвсем скоро ще приютява бездомни котенца.
Също така разчитаме на помощта на приемни домове и на нашите собствени домове, защото така животните най-добре опознават живота като домашни любимци и привикват по-лесно с новите си семейства.
Разбира се това е временно решение – всяко животно при нас се предлага за осиновяване и ние активно търсим стопани в България и чужбина.
4. Голяма част от животните, а които се грижите са болни или ранени. Колко бездомни животни сте успели да спасите от смърт досега?
Спасявали сме десетки кучета като най-запомнящ за нас остана случаят на простреляно 4-месечно бебе , което остана инвалид дори и след операцията, но намери своя дом и всеотдайно семейство в Германия . Това е Райън.
Вижте цялата история на Райън тук.
Също така имахме случай на жестоко малтретирано от собственика си, който е психически лабилен, куче. Фрапиращото там беше, че кучето не беше загубило обичта си към хората. В момента в дома на наша доброволка се намира куче умишлено осакатено от просяк, което също вярва безрезервно на хората . Спасявали сме котки заклещени в двигатели, паднали от високи етажи, нахапани от кучета или такива с тежки вирусни заболявания, които са смъртоносни. В момента имаме два тежки случая на котета с вирусни заболявания, които се борят за живота си в клиники.
Прочете повече за болните котета тук.
Наистина е тежко и гледките, с които се сблъскаме с повече от жестоки. Но няма по-удовлетворяващо чувство от това да знаеш, че си спасил живот.
5. В последно време, особено със зачестилите нападения на минувачи по улицата от кучета / макар и не всички, да са безпризорни/, отношението на обществото е още по-остро и негативно настроено към уличните животни. Вие срещате ли критика или отрицателно настроение? Какъв е начина да се промени негативната нагласа на обществото?
Да, на критиките отговаряме с това, че зад поведението на едно куче винаги стои човека. Това важи дори и за безпризорните животни. За да започне да се отбранява или да защитава територията си, едно куче се е чувствало застрашено.
За нас най-ефикасният начин да се промени мнението на хората е чрез примера, затова правим всичко възможно историите на нашите животни да достигнат до повече хора, да покажем как с любов и грижи всяко куче става вярно, предано и любящо създание.
Едно от осиновените ни кученца в Германия, което в България бе захвърлено в завързан чувал, сега заедно със своята стопанка посещава възрастни хора с терапевтична цел. Такива истории хората трябва да чуват, да мислят за животните като за живи същества със страхове, които могат да преборят единствено в правилна среда и с грижи и любов.
6. Каква е съдбата на животните във вашите убежища, които не могат да намерят стопанин?
Животните остават при нас, докато не намерят своя човек, колкото и дълго да продължи това.
В нашия център има кучета, които ще останат завинаги. Те са трудно адаптивни животни, които не биха могли да се приспособят към начин на живот в активно натоварена градска среда. При нас те получават разходки в полето, игри със себеподобни, но общуването им с хората е обременено от някаква травмираща случка и те завинаги ще изпитват недоверие, което би довело до неадекватни реакции.
Тоест след като веднъж сме поели грижата за едно животно, то не се връща отново на улицата.
7. Срещате ли подкрепа от общински институции?
Общинските институции сякаш тепърва правят опити за комуникация с нас. Скоро ни предложиха участие в проект, в който да покажем , че кучето е приятел на човека. Ние с радост приемаме подобни инициативи.
От наша страна се стараем да популяризираме общинския приют за кучета в Пловдив – ОП „Зооветеринарен комплекс“, където вече всяка събота доброволци се организират на посещения и разходки.
8. Организирате благотворителен базар. Кой осигурява аксесоарите и играчките, които се продават?
Всичко, което се предлага в базара е дарено от наши приятели и съмишленици. Можете да намерите дори и ръчно изработени неща.
9. Какъв резултат очаквате от настоящата кампания за набиране на доброволци?
Очакваме да се срещнем с нови доброволци със свежи и интересни идеи, които да изненадаме с много прекрасни животни, които се нуждаят от тях и тяхната помощ!
10. Търсите ли медийна подкрепа?
Да, всякаква подкрепа, която дава гласност на нашата мисия и запознава хората с дейността ни е повече от добре дошла.
11. В момента тече ваша кампания за събиране на средства в Ятото – разкажете ни за нея.
Ятото е една прекрасна платформа, която ни дава възможност да покрием някой от належащите ни разходи, с помощта единствено на това поддръжниците ни да отделят по 1-2 минутки на ден, за да ни подкрепят. Най-често набираме средства за належащи неща – кастрационни кампании, храна и ваксини, материали за създаването на нови убежища и други.
12. Какъв за вас е най-добрият метод за онлайн популяризиране?
Тази година се развихме много в тази посока – създадохме нов сайт, оптимизирахме максимално страницата си във Facebook, но нищо не грабва така както историите! Те са толкова грабващи, индивидуални – за всяко животно има какво да се разкаже. Според нас, най-много допринася една добре поднесена история, която човек може да прочете и да пожелае да сподели с приятелите си!
Animal Hope Bulgaria провеждат и кампанията #НЕнаЗАООПАРКА – против затварянето на животните в Зоопаркове. Зоопаркът е място, което лишава животните от възможността да изживеят пълноценно своя живот. Затворени в клетки, дивите животни, не могат да задоволяват най-основните си нужди и инстинкти, той ги ограничава и често води до саморазрушително поведение и самонараняване сред животните.
Посетете официалната страница на Фондация Animal Hope Bulgaria. Там ще откриете историите на бездомните животни, подробна информация за тяхната дейност, както и всички животни, които в момента търсят своя дом.
Можете да съдействате финансово с вашата подкрепа в Ятото, като закупите аксесоар от благотворителния базар на Фондацията или като дарите сума чрез PayPal.